K-system – partner projektu „Pasívny dom Kittsee“
Energeticky pasívny dom Kittsee je jedným z produktov projektu „Pasívne bývanie“.(www.pasivnydom.info) Pasívny dom nie je názov značky ale stavebná koncepcia. Úspory na vykurovanie tvoria viac než 75 % v porovnaní s predpísanými štandardmi pre novostavby. Vysoké ceny energie obyvateľom pasívnych domov neprekážajú, pretože náklady na vykurovanie a ohrev TUV sú veľmi nízke. Rozhodujúcou charakteristikou pasívneho domu je jeho kvalitný tepelnoizolačný a vzduchotesný obal, ktorý v súhre s ostatnými komponentmi zabezpečuje zdravú vnútornú klímu a požadované úspory energie.
Tento typ domov býva najčastejšie väčšími presklenými plochami orientovaný k juhu, aby najmä v zime prenikal do budovy dostatok slnečného tepla. Teplo by malo zostať vo vnútri budovy. Tepelné straty majú byť čo najmenšie. V lete sa však z dôvodu silných slnečných lúčov priestor prehrieva. Zvyčajne plocha okien presiahne 30 – 40 % plochy steny a preto je potrebné venovať náležitú pozornosť tieneniu. Na pasívny dom v Kittsee budú dodané exteriérové žalúzie typ Prominent Z-90, ktoré sú dostatočne variabilné na to, aby sa dali dobre nastaviť v priestore a odklonili slnečnú energiu v správnom smere a množstve.
Testovací pasívny dom je situovaný v rakúskej obci Kittsee, ktorá je vzdialená len niekoľko kilometrov od Bratislavy. Navrhovaný objekt je umiestnený v zóne samostatne stojacich rodinných domov a postavený má byť v súlade s požiadavkami súčasného architektonického poznania, pričom má vhodne zapadať do okolitého prostredia. Rodinný dom je navrhnutý pre trvalé bývanie 4 až 5 člennej rodiny tak, aby okrem komfortného bývania zabezpečil aj možnosť relaxácie.
V súčasnosti vzniká v spolupráci s viacerými partnermi tohto projektu energeticky certifikovaný pasívny dom, prístupný všetkým záujemcom, ktorí si budú chcieť vyskúšať pasívne bývanie. Tento pasívny dom zároveň predstavuje referenčnú stavbu partnerov projektu. Samotný proces výstavby je zdokumentovaný aj za účelom odborných prezentácií. Najvyššiu úroveň kvality projektu, ako aj stavebného prevedenia tohto domu, zaručí certifikácia objektu, ktorú vykoná inštitút pre pasívne domy v Darmstadte.
V nasledujúcich troch rokoch budú môcť záujemcovia stráviť v dome pár dní, počas ktorých budú mať možnosť vyskúšať si plnohodnotné bývanie v pasívnom dome a spoznať jeho jednotlivé prvky, ako je napríklad nútené vetranie s rekuperáciou tepla. Po dokončení stavby budú v objekte počas jedného roka prebiehať viaceré merania ako blowerdoor test, monitorovanie povrchových teplôt stavebných konštrukcií, posudzovanie stavebných detailov, termografické a termovízne merania a merania vlhkosti.
Projekt je tvorený v spolupráci s dodávateľmi stavebných materiálov a technických zariadení za účelom dosiahnutia najvyššieho štandardu a súčasne najnižších nákladov na realizáciu.
V krajinách Európskej únie budú musieť byť všetky novostavby od roku 2020 v pasívnom štandarde (podľa smernice 2010/31/EU a jej aplikácií v národných zákonoch do roku 2014), preto ak plánujete stavbu nového rodinného domu alebo veľkú rekonštrukciu, mali by ste sa o nízkoenergetické a energeticky pasívne domy zaujímať.
Výhody pasívneho domu:
- rýchla výstavba
- nízke prevádzkové náklady
- spätné využívanie tepla z vnútorného vzduchu
- ohľaduplnosť k životnému prostrediu
- stabilná klíma
- čiastočná energetická nezávislosť
- vysoký komfort kvality vnútorného prostredia
- vzduchotesnosť (stály prívod čerstvého vzduchu)
- vhodné pre alergikov
Aktuálne informácie o stave projektu nájdete tu.
Mediálna podpora - EPD Kittsee SME TV1. SME TV2, SME TV3
Autor článku: Kúdelová Andrea v spolupráci s Greenstudio s. r. o.
Dátum: 31. 8.2011
Prečítajte si tiež článok: Novinky z medzinárodnej výstavy R + T Stuttgart